Musisz być pełnoletni, by korzystać z tej strony

WYCHODZĘ    JESTEM PEŁNOLETNI
flaga brytyjska

Miedziany alembik do destylacjiDestylatory.pl

Opis sprzętu, porady, przepisy

flaga brytyjska

nastaw  glukozowy


destylat z kukurydzy dojrzewający w dębowych beczkach

    Wsypać 7 kg glukozy krystalicznej do 15 litrów gorącej wody, rozpuścić mieszając, uzpełnić wodą do 25 litrów, poczekać aż roztwór osiągnie temperaturę pokojową i dodać porcję drożdży gorzelniczych.

    Nastaw z glukozy jest mniej wydajny niż cukier i kosztuje więcej, ale drożdże łatwiej go przerabiają, powstaje mniej produktów ubocznych i w rezultacie spirytus ma mniej zanieczyszczń i jest łagodniejszy w smaku. Zalecenia dotyczące postępowania z nastawem są takie same, jak przy nastawie z cukru :

 • dbać o czystość fermentatora i sprzętu użytego do mieszania, aby nie mnożyć bakterii odpowiedzialnych za produkcję kwasu masłowego i mlekowego. Dla ograniczenia rozwoju mikroflory, ważna jest kwasowość nastawu, która z początkowego 5,3 pH nie powinna spadać poniżej 4,3.
 •  
 • ograniczyć dostęp powietrza, aby wyeliminować bakterie kwasu octowego. Ze względu na burzliwą fermentację raczej nie używamy rurki fermentacyjnej, tylko nie zamykamy całkiem szczelnie pokrywki.
 •  
 • używać filtrowanej wody, lub co najmniej przegotowanej i odstanej kranówki. Nastaw przed dodaniem drożdży należy odpowiednio napowietrzyć. Najlepiej użyć napowietrzacza do natleniania akwarium, zapewni to szybkie rozmnożenie drożdży.
 •  
 • pomimo, że drożdże mogą przerobić glukozę w kilka dni, warto zmniejszyć porcję drożdży (nawet o połowę, aby otrzymać łagodniejszy produkt kosztem dłuższej fermentacji).
 •  
 • gdy widać, że fermentacja zbliża się do końca można zlać nastaw znad osadu drożdżowego, tak jak to robimy z winem. Należy unikać zbędnego napowietrzania nastawu - podczas utleniania alkoholu powstają aldehydy. Jakiś czas trwa jeszcze cicha fermentacja. Nastaw dopiero potem samoczynnie się sklaruje. Niska temperatura zdecydowanie przyspiesza klarowanie.
 •  
 • Rozmnażamy drożdże w temperaturze 25 stopni. Potem należy ochłodzić nastaw. Idealna temperatura fermentacji to 15-18 stopni, nie powinna przekraczać 20 stopni. Niskie temperatury niestety wydłużają znacznie czas fermentacji, ale spirytus jest potem łagodniejszy w smaku.
 •  
 • nastaw po fermentacji nie powinien mieć więcej niż 15% (mocniejszy to ryzyko nie przerobienia glukozy do końca, nadmierna koncentracja produktów ubocznych: aldehydów, fuzli, estrów, gorszy smak rektyfikatu).
 •  
 • nastaw do kotła wlewamy sklarowany. Ostatecznie można to przyspieszyć używając preparatu do klarowania, lub betonitu. Wcześniej nastaw należy dobrze odgazować, intensywnie mieszając.

ZAKWASZANIE NASTAWU

    Kwasowość nastawu do fermentacji powinna zawierać się w przedziale 4.8-5.3 pH. W połączeniu z odpowiednią temperaturą, drożdże mają wtedy idealne warunki do przerabiania cukrów na alkohol. Nie rozwija się mikroflora bakteryjna, nie powstają niepożądane produkty uboczne wpływające na smak i zapach alkoholu. Aby zwiększyć kwasowość nastawu (obniżyć wartość pH) należy dodać 5 gram kwasku cytrynowego na każde 10 litrów nastawu. Chcąc zmniejszyć kwasowosć nastawu (podwyższyć pH) należy dodać węglan wapnia w ilości 5 gram na każde 10 litrów nastawu. Pomiaru kwasowości dokonujemy za pomocą miernika elektronicznego lub papierowych pasków wskaźnikowych do oznaczania pH.

KALKULATOR NASTAWU Z GLUKOZY

    Do określenia stężenia glukozy w roztworze służy cukromierz (areometr) wyskalowany w stopniach Ballinga, lub SG (skala SG pokazuje ciężar właściwy roztworu w stosunku do wody). Nastaw mający początkowo 24° Blg po przerobieniu całej glukozy na alkohol, pokazuje -4° Blg i zawiera około 15% alkoholu.

    Poniższy kalkulator w łatwy sposób pozwoli sporządzić prawidłowy nastaw glukozowy.


Objętość nastawu w litrach

Glukoza w nastawie w kg


    

Woda do wlania w litrach

Gęstość nastawu w
SG BLG   
Ilość alkoholu w nastawie
%   LITR